Svátek sv. Vojtěcha, biskupa a mučedníka
Album s obrázky sv. Vojtěcha
Milovaní bratři a sestry, přátelé Boží! Dnes slavíme svátek jednoho z největších národních patronů, prvního českého biskupa svatého Vojtěcha, biskupa a mučedníka. A tak si představme, jako bychom měli album, ve kterém je život svatého Vojtěcha vykreslen v obrázcích. U každého obrázku se zastavíme a něco si o něm povíme.
Moji milí, na prvním obrázku vidíme hrad knížecího rodu Slavníkovců Libici. A ve světnici odpočívá malý chlapec – Vojtěch. Píše se rok 962, jemu je šest let a umírá, chtěli ho otrávit. Ale jeho matka utíká do kaple, kde se modlí a slibuje: „Bože, když mně ho zachráníš, bude z něho kněz.“ Stal se zázrak a malý Vojtěch nezemřel. Sotva se po nemoci zotavil, začal jezdit na koni. A když mu jeho vychovatel Radla řekl: „Vojtěchu, ty se musíš teď hodně učit, ty budeš knězem,“ Vojtěch vykřikl: „Já nechci být knězem, já chci být rytířem!“ A na koni z hradu ujel. Na obrázku ho vidíme, jak je v lese, nastává noc a Vojtěch dostal strach.
Bratři a sestry, otáčíme list a vidíme další obrázek. Co je to za katedrálu? To je biskupský chrám v Magdeburku. Mezi bohoslovci vidíme i Vojtěcha. Studoval v Magdeburku na kněze a vždy na vánoce a na velikonoce se vracel domů, na rodnou Libici. Počátkem roku 982 ho volají, aby přijel rychle do Prahy. Přijel – a vidíme ho u lůžka nemocného. Umíral první pražský biskup Dětmar. A umíral těžce. Ne že by měl nějaké osobní viny, ale vyčítal si, že se o svěřené stádce málo staral. Jak se bude Bohu zodpovídat za hříchy duchovního pastýře?
Moji drazí, další obrázek je z doby za několik měsíců poté. Na Levém Hradci je veliké shromáždění národa. Je tam kníže Boleslav a volí se nový biskup. Lidé volali: „Ať je naším biskupem Vojtěch!“ On se bránil: „Vždyť jsem ještě mladý – je mi teprve dvacet šest let – a jsem jenom podjáhnem. Já nemohu být biskupem!“ Ale kníže přikývl, a tak zvolený byl.
Bratři a sestry, zase obraťme list a máme obrázek italského města Verona. Ten mocný pán, to je římský císař Ota II., vedle něho je mohučský arcibiskup Villis – a ten mladý kněz, co tam stojí, je náš biskup Vojtěch. Právě přijímá biskupské svěcení. Z Verony šel do Prahy pěšky, a pěšky vešel do svého sídelního města. Lidé plakali radostí: „Tak mladičký a tak dokonalý biskup!“ Potom by těch obrázků bylo hodně: jak chodil, budoval a světil kostely, jak kázal lidem, jak s nimi slavil svátky. Mnoho úspěchů však v rodné vlasti neměl. Na biskupovi Vojtěchovi se naplňovala slova Krista Pána: „Žádný není doma prorokem!“ Tvrdé české hlavy se ještě pořád držely pohanských zvyků.
Moji milí, a tak odchází Vojtěch do Říma. Vidíme budovu benediktinského kláštera na Aventinu. Vidíme také dva muže – ten starší je náš biskup Vojtěch, a mladší je jeho bratr Radim. Vojtěch prožil v klášteře čtyři roky a byl tam velice šťastný. Ale pak ho volali domů: „Biskup, který tě zastupoval, zemřel, a ty se musíš vrátit!“ A Vojtěch se vrátil. Nepřišel však sám. Kromě svého bratra Radima přivedl s sebou dvanáct mnichů a na Břevnově založil benediktinský klášter sv. Markéty.
Bratři a sestry, nyní vidíme hrozný obrázek. Jsme v kostele sv. Jiří na Hradčanech. Biskup Vojtěch stojí u oltáře a na zemi leží rozsekané tělo kněžny Boženy. Božena si vzala za muže starého Kochana z rodu Vršovců. Děti neměli, i když Božena po něm velice toužila. Když však modlitby této zbožné kněžny byly vyslyšeny a dítě se mělo narodit, obvinil ji Kochan, že mu byla nevěrná. Vtrhnul do kostela sv. Jiří, tam kněžnu sťal a její tělo rozsekal na kusy. Biskup Vojtěch takové znesvěcení kostela nestrpěl. Rod Vršovců exkomunikoval z církve a sám znechucen odešel podruhé do Říma. Ale český kníže biskupa volal, a tak si Vojtěch u papeže vymohl, že se sice domů vrátí, ale bude-li zase odmítnut, půjde jako misionář hlásat radostnou zvěst pohanům.
Moji drazí, další obrázek nám opět ukazuje slavníkovský hrad Libici. Přišel tam biskup Vojtěch a vidí na zemi svých pět bratří, jak jsou pobiti. Vršovci je vyvraždili – zrovna na svátek svatého knížete Václava. Vojtěch definitivně opustil českou zemi a odešel jako misionář do východního Pruska.
Bratři a sestry, předposlední obrázek nás zavádí na posvátné runové pole – pohanský háj kdesi ve východním Prusku. Stojí tam biskup Vojtěch a vrhají se na něj pohanští Prusové, neboť zneuctil jejich posvátný háj. Vrazili mu do srdce sedm kopí a on objal svou přítelkyni smrt, tělo položil na zem a duše odletěla k Bohu. Psal se 23. duben léta Páně devítistého devadesátého sedmého.
Moji milí, a poslední obrázek našeho pomyslného alba už vlastně není pomyslný. Je to obrázek skutečný, a nejsou to jen fotografie, ale i videozáznamy. Přeneseme se o tisíc let dopředu, do roku 1997. Vidíme zde zcela zaplněné náměstí v Hradci Králové a zaplněnou letenskou pláň v Praze. V nádherné a neopakovatelné atmosféře probíhají oslavy millenia mučednické smrti biskupa Vojtěcha. Vidíme zde postavu v bílém taláru – zvěčnělého nejvyššího Velekněze, Svatého otce Jana Pavla II., který potřetí navštívil naši vlast, aby se zúčastnil na těchto oslavách. Jistě jste mnozí z vás byli také osobně přítomni. Já jsem tam byl také – v Hradci i v Praze – tehdy již jako bohoslovec. Svatý otec byl v Hradci Králové doslova okouzlen spontánním nadšením mladých lidí. Na neutuchající projevy radosti naší mládeže reagoval slovy, kde si dokonce zaveršoval: „Před dvěma lety Kopeček, a dnes je tady Hráděček!“
Bratři a sestry, důležité je, aby se do dnešní doby, kdy stojíme na prahu třetího tisíciletí, prosadila duchovní obnova našeho národa. Na tomto úkolu můžeme a musíme pracovat všichni – ty, já, každý z nás. Se svatým Vojtěchem zazněla v Čechách poprvé výzva ke křesťanské opravdovosti a k radikální nápravě sebe sama. A tato výzva se od té doby táhne duchovními dějinami našeho národa.
Přátelé Boží, svatý Vojtěch byl prvním Čechem, který byl nástupcem apoštolů. Kéž je tento národní světec nejen naší chloubou, ale i vzorem a výstrahou. Prosme svatého biskupa Vojtěcha, aby nám pomáhal svou přímluvou. Přimlouvej se za nás u Pána, abychom vždy pevně stáli při svých biskupech a rádi jim naslouchali. Prosme též za naše biskupy, aby měli nadšení a obětavost svatého Vojtěcha. A zakončíme slovy svatovojěšského hymnu:
Pros za svou zemi, ať jsme zbaveni
ohně věčného i zla časného.
K tobě voláme, tebe žádáme,
ó svatý Vojtěše, oroduj za nás.
A m e n.