Svátek sv. Kateřiny Sienské, panny a učitelky církve, patronky Evropy
Žila pro pravdu a pro lásku
Milovaní bratři a sestry, přátelé Boží! Dnes slavíme svátek svaté Kateřiny Sienské, panny a učitelky církve. Kateřina se narodila roku 1347 v Sieně v Itálii jako předposlední z 24 dětí. Už jako šestiletá se zasvětila Ježíši Kristu. Později se stává členkou Třetího řádu sv. Dominika. Kateřina obracela svou svatostí hříšníky, usmiřovala lidi a velkou měrou přispěla k návratu papeže Řehoře XI. z Avignonu do Říma. Byla obdařena neviditelnými stigmaty, čili ranami umučení Krista Pána. Zemřela 29. dubna 1380 v pouhých 33 letech. Papež bl. Pavel VI. ji v roce 1970 prohlásil učitelkou církve a papež sv. Jan Pavel II. Veliký ji dne 1. října 1999 prohlásil – spolu se sv. Brigitou Švédskou a se svatou Edithou Steinovou – za spolupatronku Evropy.
Moji milí, papež sv. Jan XXIII. říkával: „Oběť bez modlitby je příliš studená.“ Tato slova můžeme vztáhnout na dnešní světici. Kdyby žila pouze pro pravdu, byla by studenou světicí. Svatá Kateřina však žila pro pravdu a pro lásku, a proto je velice přitažlivou světicí pro kohokoliv v Církvi i mimo Církev. Tato panna si získává stejně tak malé i veliké. Má co říci i moudrým doktorům teologie, i když teologii nikdy nestudovala. Ona teologii skutečně žila! Svatá Kateřina se nejen zdála být svatá, ale ona celou svou bytostí skutečně BYLA svatá.
Bratři a sestry, Kateřina byla již od útlého dětství obdařena vysokým stupněm inteligence. Nejprve poznává Boha přirozenou cestou – ve světle lidského rozumu. Zcela se mu v mladém věku zasvětila, i když nevstoupila do kláštera. Zůstala venku, ve světě, pouze jako členka Třetího řádu sv. Dominika. Svatá Kateřina hledala pravdu, a přitom našla také jistotu pravdy. Proto jednou rezolutně prohlásila: „Spíše byste obměkčili kámen, než byste mě odvrátili od mého zasvěcení pravdě – od Ježíše Krista! Jediná jistota a jediná pravda je pro mne Ježíš Kristus, který svým utrpením otevřel pro nás bránu k slávě Nejsvětější Trojice.“
Moji drazí, svatá Kateřina se zcela ponořila do této skutečnosti. Následovala Ježíše Krista, úplně se mu připodobnila a zcela se ukřižovala sobě i světu. Od pravdy přešla k lásce – k následování, neboť tak jako je Bůh Bohem svým věčným bytím a věčnou pravdou, tak je Bůh Bohem i věčnou láskou. Svým utrpením chtěla tato světice otevřít nebe – přístup k věčné lásce – mnoha nesmrtelným duším, tak jak to učinil Ježíš Kristus.
Bratři a sestry, právě pro to je Kateřina nesmírně pokorná. Jen touto úžasnou pokorou si můžeme vysvětlit, že tato navenek velmi slabá dívka dokázala pohnout k převratným činům vladaře, kardinály – ba i samotného papeže! Přitom byla negramotná, číst a psát se naučila až později. Co však poznala jako pravdu, co poznala jako svatou vůli Boží, to dokázala uvést v tajemství pokory a lásky do života. Příkladem vlastního života ukazuje a učí, jak máme milovat, odpouštět a napravovat viny. Dává se do služby těm, kteří její lásku odměňují zlobou a nenávistí.
Moji milí, svatá Kateřina žila pro pravdu. Věděla, že Kristus Pán nic zlého neučinil, a přesto byl za svou dobrotu přibit na dřevo kříže. Toto poznání pravdy dokázala vždy uzavřít láskou. Pokud člověk pouze trpí a nemodlí se, jeho utrpení je bolestné. Pokud člověk pouze poznává, avšak z tohoto poznání nežije, je jeho poznání jako pupen, který se kvůli mrazu nemůže rozvinout v květ. Svatá Kateřina dokázala žít teologii v lásce a v duchu evangelia – a to je opravdová svatost. Kolika současným teologům toto zcela chybí! Kolik současných teologů by si z této „doktorky svaté Církve“ mělo vzít příklad!
Bratři a sestry, svatá Kateřina byla též obdařena mystickými stavy. Poznala Boha i cestou mimořádného osvícení. Avšak nemilovala by Krista o nic méně, kdyby ho poznala jen jako Lásku přibitou na kříž, jako Ukřižovanou Lásku. K vrcholu lásky stačí naplno poznat Kristovo evangelium jako Pravdu, a Kristův kříž jako Lásku. Tyto dvě skutečnosti – evangelium a kříž – jí stačily k tomu, aby se pro ni život na této zemi stal pouze mostem, po kterém chtěla přejít k Bohu – k tomu, který JEST a který nás nekonečnou láskou MILUJE. Vždyť na mostě si přece nikdo nepostaví dům, ani na něm nezůstává zbytečně stát. A když si malé nerozumné děti na mostě hrají, popoženeme je z mostu dál, pryč. A takovými byli pro sv. Kateřinu hříšníci. Nerozumným dětem Božím chtěla pomáhat, aby pro jejich nerozumnou hru na mostě nedošlo k havárii – ke smrti věčné! Ano, takto se svatá Kateřina snažila utišit Kristovu žízeň na kříži – Kristovu žízeň po spáse nesmrtelných duší. Vždyť i Matka Boží ve Fatimě naléhavě volá: „Zachraňujte duše, které jako hustý déšť padají do zatracení!“
Přátelé Boží, svatá Kateřina Sienská byla prohlášena za učitelku svaté Církve. Je to vznešený titul: doctrix sanctae Ecclesiae. Pouze třem ženám přiznala Církev svatá tento titul: sv. Kateřině Sienské, sv. Terezii z Avily a sv. Terezii z Lisieux. A my se ptáme: čemu nás tato doktorka svaté Církve učí? Učí nás této nauce: Věřte jediné jistotě, kterou je Ježíš Kristus Spasitel. Milujte jedinou lásku, kterou je Ježíš Kristus Ukřižovaný – tak často křižovaný ve vašich duších. Objevte tuto Ukřižovanou Lásku! Milujte Krista ve svých bližních! Žijte pro tuto pravdu! Žijte pro tuto lásku! Svatá Kateřino Sienská, oroduj za nás! Pochválen buď Pán Ježíš Kristus.