27. neděle v mezidobí (cykl B)
Duchovní dětství
Milovaní bratři a sestry, přátelé Boží! Jeden novokněz měl na svém primičním oznámení verš žalmu: „Ztišil jsem své srdce v Bohu, jako dítě se ztiší v náručí matky.“ Každý dobře porozuměl, co tím chtěl mladý kněz říci: V dnešním světě, plném komplikací, nastupuji svou kněžskou službu ne s pocitem všemohoucího hrdiny, ale s důvěrou dítěte, které spoléhá na ochrannou ruku nebeského Otce.
Moji milí, a právě o tomto duchovním dětství hovoří závěr dnešního úryvku evangelia podle Marka. To, že Pán Ježíš nedovolil děti odhánět, ale naopak je s láskou přijímal, je nám jistě sympatické. Ale když nás dále vyzývá, abychom my, dospělí, byli jako děti – toto nás už uvádí do rozpaků. Být jako děti – co s tím? Každý chce přece být dospělý, samostatný, silný, a ne jako dítě! Vždyť i samy děti touží po tom, aby už byly velké, dospělé, samostatné.
Bratři a sestry, a přece ta Ježíšova slova nikdo z evangelia nevyškrtnul. Stále platí jako podmínka: Kdo nepřijme Boží království jako dítě, ten do něho vůbec nevejde.
Moji drazí, jak tomu máme rozumět? Jak máme podle tohoto příkazu žít? Když křesťan neví, jak má něco dělat, ptá se, jak to v podobné situaci dělal Pán Ježíš. A jak to dělal Pán Ježíš?
Bratři a sestry, když začal učit, byla tehdejší společnost rozdělena, jako je ostatně i dnes: na lidi mocné, vládnoucí, bohaté – a na ty chudé a bezmocné. Ježíš se nedal do služeb mocných a bohatých, ačkoliv ti by byli jistě jeho služby rádi přijali a dobře zaplatili. Ježíš šel k těm, kteří byli bezmocní, utlačení, pohrdaní. Ježíš nešel k velkým, ale k maličkým.
Moji milí, děti v té době patřily k těm zcela bezmocným. Ani v chrámě se s nimi nepočítalo – do dvanácti let nesměly na bohoslužby. Děti jsou zcela závislé na rodičích. Žít jako dítě tedy znamená žít s vědomím, že jsme závislí na lásce a péči Boží.
Bratři a sestry, Ježíšovi učedníci a apoštolé se začali mezi sebou hádat, kdo z nich je větší, kdo důležitější. Začali odhánět děti od Ježíše, protože se jim nezdály být dost důležité a Pán Ježíš by s nimi zbytečně ztrácel čas. Ježíš však trpělivě ukazuje učedníkům i nám jinou cestu: Ne stálé soutěžení, kdo koho předstihne, ne ctižádostivá panovačnost – to vytváří mezi lidmi peklo, ale skromná ochota sloužit druhým – to vytváří království pokoje mezi lidmi. Právě takto jednají opravdoví křesťané.
Moji drazí, je to velice svůdné, ale rovněž velice nebezpečné, když se člověk ověsí tituly, penězi, funkcemi, známostmi, úřady a postavením. Kdo si zakládá jen a jen na tomto, z toho se vytratí lidská osobnost a zůstává jen věšák na „cingrlátka“ a jiné „omalovánky“.
Bratři a sestry, od dob, co byla sepsána slova dnešního evangelia, uplynula řada let. Mnoho se na světě změnilo, ale platnost Kristova požadavku trvá beze změny i pro každého z nás. Chceme-li žít v pokoji Božího království, pak nestavějme svůj život na ctižádosti a pýše. Nevynášejme se svým věděním, uměním a mocí. Zachovejme si k Bohu v životě i v modlitbě vztah dítěte, které rádo poslechne a rádo poslouží.
Přátelé Boží, radujme se z toho, že u Boha není nikdo zbytečný, nikdo příliš malý, nikdo bezvýznamný. Radujme se z toho, že k Bohu smí přijít každý člověk dobré vůle! Pochválen buď Pán Ježíš Kristus.